Katarzyna Bosacka
Czy wiesz co jesz?
#007Przybij Piątkę Nauce
Jak powinna wyglądać nasza codzienna dieta, dlaczego warto czytać etykiety i na co zwracać uwagę, aby je rozumieć – o tym między innymi opowiada redaktor Katarzyna Bosacka – polska dziennikarka prasowa i telewizyjna, autorka publikacji na temat zdrowia, urody, nauki i medycyny. Jej wykład „Czy wiesz, co jesz?” odbył się w grudniu 2021 roku w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce”. Wszystkie przedstawione informacje mają podstawy naukowe, warto posłuchać … i wcielić je w życie.
Czy wiesz co jesz?
POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ:
prof. Bogdan de Barbaro, ks. dr Jacek Prusak
#011
Miłość zagrożona przez ponowoczesność
Żeby był związek potrzeba zgody dwojga, ale wystarczy jedna osoba żeby się rozpadł. Powoli zapominamy jak kochać, ponieważ nie da się kochać w pojedynkę. Czy żyjemy w czasach, które pozwalają nam odczuwać miłość jako doświadczenie tego, że można być prawdziwym wobec drugiego, który jest różny i inny od nas? O miłości, która jest zagrożona przez ponowoczesność mówili prof. Bogdan de Barbaro – psychiatra i psychoterapeuta, oraz ks. dr Jacek Prusak – jezuita i psycholog. Spotkanie, w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce”, odbyło się w listopadzie 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej.
mgr Agata Ziemiakowicz
#005
Poczucie własnej wartości – Twoja supermoc
Czym jest poczucie własnej wartości i dlaczego jest takie ważne? Jaki ma wpływ na podejmowane przez nas decyzje, nawiązywane przez nas relacje, dokonywane przez nas życiowe wybory? Co robi z nami destrukcyjne poczucie wstydu i destrukcyjne poczucie dumy? Jak poczucie własnej wartości kształtuje relację, którą mamy z samym sobą?
dr Tomasz Rożek
#006
Rozłożyć klimat na czynniki pierwsze
Czy w przyszłości przestaniemy używać określenia „klimatycznie” w pozytywnym kontekście? Czym jest pogoda, a czym klimat? Oraz co każdy z nas może zrobić w kontekście zmian klimatu w codziennym życiu? Z doktorem fizyki i dziennikarzem naukowym Tomaszem Rożkiem o „Rozłożeniu klimatu na czynniki pierwsze”, rozmawia dr Grażyna Bochenek.
dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, ks. prof. Alfred Wierzbicki
#010
Czy szczęścia można się nauczyć?
Szczęście… Czym jest? Czy można się go nauczyć? Czy istnieje recepta, jak je osiągnąć i utrzymać? Co tak naprawdę uszczęśliwia ludzi? Od zarania dziejów odpowiedzi na te pytania szukają zwykli ludzie i tęgie umysły. O różnych wymiarach szczęścia z punktu widzenia naukowego i psychologicznego rozmawiają dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska oraz teolog i etyk ks. prof. Alfred Wierzbicki. Spotkanie z cyklu “Wielkie pytania w nauce” pt. „Czy szczęścia można się nauczyć?” odbyło się w lutym 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej.
prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek
#009
Sztuka rozmowy
O rozmowie – spontanicznej i zorganizowanej, wywiadzie dziennikarskim – agresywnym i spokojnym. O brzydszej siostrze retoryki oraz o tym – czy sztuki rozmowy można się nauczyć – mówili prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek, podczas spotkania, które odbyło się w Filharmonii Podkarpackiej w grudniu 2018 roku w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce”.