Eksperci

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się z nami ludzie nauki i kultury. Posłuchajmy, co mają do powiedzenia najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach.

ks. prof. Alfred Wierzbicki

Teolog i etyk. Wykładowca na wielu prestiżowych uczelniach, m.in.: Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, Uniwersytecie w Parmie i Uniwersytecie w Sassari, Katolickim Uniwersytecie Chile w Santiago, St. Thomas University w St. Paul (USA), Centro de Investigacion Social Avanzada w Queretaro (Meksyk). W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pełni funkcję kierownika Katedry Etyki. Jest autorem kilku filmów dokumentalnych o tematyce religijnej i kulturalnej. Jest także poetą – autorem 11 książek poetyckich. Opublikował ponad 200 prac naukowych, jest autorem 8 książek oraz redaktorem 5 książek i współredaktorem 2 książek.

dr hab. prof. UR Anna Siewierska

Politolożka, dr hab. nauk społecznych. Naukowo zajmuje się m.in. psychologią polityki, polityką migracyjną i integracyjną, językiem polityki, mitologią polityczną oraz wpływem nowych mediów na politykę, szczególnie radykalizacją i polaryzacją społeczną oraz populizmem. Za książkę “Mity w polityce. Funkcje i mechanizmy aktualizacji” nominowana do Nagrody Znaku i Hestii im. ks. prof. Józefa Tischnera (2017). Członkini m.in. Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich.

Jerzy Bralczyk

prof. Jerzy Bralczyk

Wybitny językoznawca, profesor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. Obecnie pracownik naukowo-dydaktyczny Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Przez wiele lat współpracował z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Był też związany z Uniwersytetem Śląskim, Ośrodkiem Badań Prasoznawczych w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem SWPS. Prowadzi działalność popularyzatorską w sferze poprawności języka, zwłaszcza publicznego, a także języka polityki, reklamy, prawa. Jest autorem licznych programów radiowych i telewizyjnych. Autor wielu publikacji.

Dariusz Popiela

Polski kajakarz górski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny mistrz Europy. Przygodę z kajakarstwem górskim zaczął w wieku siedmiu lat. W 2003 roku wywalczył miejsce dla Polski na igrzyska olimpijskie w Atenach. Siedmiokrotnie był mistrzem Polski. W 2018 roku założył Fundację Rodziny Popielów Centrum. Głównym celem Fundacji jest realizacja projektu „Ludzie, nie liczby” – imiennego upamiętnienia ofiar Zagłady oraz propagowania wiedzy i przywracania pamięci o mniejszościach narodowych, etnicznych i religijnych zamieszkujących tereny Polski w ujęciu historycznym i współczesnym.

dr Olga Kurek-Ochmańska

Kierowniczka Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii. Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół tematyki szkolnictwa wyższego, komunikacji społecznej, rynku mediów w Polsce, systemów medialnych, metodologii badań społecznych i socjologii migracji. Miłośniczka kina, literatury pięknej i faktu, skandynawskich kryminałów, polskiej muzyki rockowej i gór.

dr hab. Aleksander Hall, prof. WSIiZ

Profesor w Katedrze Nauk o Polityce i Administracji. Profesor honorowy WSIiZ. Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Był ministrem w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Pracował w redakcjach „Przeglądu Katolickiego” i „Polityki Polskiej”, był współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”. Laureat prestiżowej Nagrody Historycznej POLITYKI za książkę “Osobista historia III Rzeczypospolitej”.

prof. Hanoch Gutfreund

Fizyk teoretyczny, dyrektor Centrum Einsteina, odpowiedzialny za własność intelektualną Alberta Einsteina na Uniwersytecie Hebrajskim, emerytowany profesor oraz były rektor (1992-1997) tegoż Uniwersytetu. Urodzony w Krakowie, związany z Nowym Targiem, gdzie mieszkali jego dziadkowie. Po wybuchu wojny wyjechał wraz z rodzicami do Lwowa, skąd później trafili na Ural i do Kazachstanu. Po wojnie wrócili na krótko do Krakowa, jednak wobec nasilającej się fali antysemityzmu, opuścili miasto i w 1948 roku osiedlili się na stałe w Izraelu. Hanoch Gutfreund jest zaangażowany w kultywowanie pamięci o Zagładzie Żydowskich Mieszkańców Podhala. Jego dziadkowie oraz rodzeństwo ojca zginęli w obozach w Płaszowie i Bełżcu. W 2017 i 2022 roku Profesor Gutfreund wraz z rodziną uczestniczył w obchodach rocznicowych Zagłady Żydowskich Mieszkańców Podhala w Nowym Targu. Współautor książki „Einstein o Einsteinie. Zapiski autobiograficzne i naukowe” , która ukazała się nakładem Wydawnictwa Copernicus Center Press w 2022 roku.

ks. prof. Michał Heller

Uczony, kosmolog, filozof i teolog. W matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dostrzec dzieła sztuki, a wielkich fizyków uważa za genialnych artystów. Jest autorem lub współautorem wielu książek i artykułów naukowych. Laureat prestiżowej Nagrody Templetona, wykładowca wielu prestiżowych uniwersytetów amerykańskich i angielskich, jeden z największych autorytetów moralnych, fundator i dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Wojciech Jagielski

Wojciech Jagielski

Reporter, pisarz, były korespondent wojenny. Specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Ponad 20 lat pracował w GW, przez dziesięć – w PAP. Razem z wybitnym fotografem Krzysztofem Millerem tworzyli tandem reporterski, jeżdżąc wiele lat w rejony konfliktów zbrojnych.

Joanna Kuciel-Frydryszak

Autorka specjalizująca się w reportażach, pamiętnikach, autobiografiach, biografiach i publicystyce literackiej. Ukończyła studia na Wydziale Polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Największą sławę autorce przyniosła wydana w 2012 roku książka „Słonimski. Heretyk na ambonie” zawierająca archiwalne, niepublikowane dotąd materiały, za którą otrzymała całą listę nominacji do najważniejszych nagród literackich. Najnowszym dziełem Joanny Kuciel-Frydryszak jest książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Na swoim koncie pisarka ma m.in. nominację na Historyczną Książkę Roku w Konkursie im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego, nominację do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza, a także nominację do Nagród Historycznych „Polityki” 2019 oraz Nagrodę jury w konkursie im. Teresy Torańskiej 2019.

Karol Wójcicki

Pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego bloga „Z głową w gwiazdach”. Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

dr hab. Paweł Kowal, prof. ISP PAN

Polityk, politolog, historyk, publicysta. Profesor w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Studium Europy Wschodniej UW. Współpracuje z Antioch University w USA, kieruje Radą Naukową Przedstawicielstwa PAN w Kijowie. Poseł na Sejm RP V. Prowadził gościnne wykłady m.in. na Ukrainie, w USA, Kanadzie i Chinach. Został odznaczony m.in. Nagrodą Pojednania Polsko-Ukraińskiego i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

dr hab. Paulina Kramarz, prof. UJ

Polska ekolożka, dr hab. nauk biologicznych, profesor nadzwyczajny Instytutu Nauk o Środowisku Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swojej pracy naukowej zajmuje się m.in.: globalnym ociepleniem, produkcją żywności, polityką klimatyczną, integracją polityki klimatycznej i ekologicznej ze strategiami sektorowymi (w tym z polityką rolną i ze strategią rozwoju rolnictwa) oraz wpływem chemizacji hodowali i upraw na środowisko naturalne.

prof. Krzysztof A. Meissner

Profesor na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się teoretyczną fizyką cząstek elementarnych i teorią grawitacji. Współpracował z twórcą teorii strun Gabriele Veneziano z CERN w Genewie, gdzie wiele lat był profesorem wizytującym, współpracuje z laureatem Nagrody Nobla Rogerem Penrosem z Oxfordu i Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie. Jest rzecznikiem eksperymentu OSQAR w CERN-ie.

s. Małgorzata Chmielewska

Siostra zakonna, przełożona Wspólnoty „Chleb Życia” w Polsce. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Pod kierunkiem Siostry Małgorzaty Wspólnota prowadzi dziewięć domów, do których przyjmuje ludzi bezdomnych: kobiety, chorych, matki z dziećmi, młodzież. Jest autorką kilku książek, w których stara się przekazać czytelnikom najważniejsze prawdy, jakimi kieruje się w swoim życiu i pracy. W roku 2015 i 2016 wydała między innymi dwie części zapisków ze swojego internetowego dziennika – „Cerowanie świata” oraz „Dobro jako choroba zakaźna”. Została odznaczona m.in. Medalem św. Jerzego, Orderem Ecce Homo, honorową odznaką Rzecznika Praw Obywatelskich „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”, Medalem „Zasłużonych dla Warszawy” oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest laureatką Nagrody „Totus”, Nagrody Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Nagrody Tischnera oraz tytułów „Kobieta Roku”.

Michał Ogórek

Dziennikarz, felietonista, satyryk i krytyk filmowy. Studiował nauki polityczne i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. W latach 80. pracował w „Przeglądzie Technicznym”, został wyróżniony Nagrodą Dziennikarzy Niezależnych. Od 1989 związany z „Gazetą Wyborczą” jako stały felietonista. Od 2004 współpracuje z kanałem telewizyjnym Kino Polska, gdzie komentował kroniki filmowe z czasów PRL w programie „Na przełaj przez PRL”. Autor wielu książek. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Paweł Pieniążek

Paweł Pieniążek

Dziennikarz stale współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”. Relacjonował wydarzenia m.in. z Afganistanu, Górskiego Karabachu, Iraku, Syrii i Ukrainy. Autor książek: „Opór”, „Pozdrowienia z Noworosji”, „Wojna, która nas zmieniła” i „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii”. Laureat nagrody dziennikarskiej MediaTory w 2019 roku w kategorii NawigaTOR za relacje z ogarniętej wojną Syrii.

Tadeusz Pomianek

dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ

Pomysłodawca, główny twórca, wieloletni Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, obecnie Prezydent WSIiZ. Skupia się na wypracowaniu rozwiązań ważnych dla bezpiecznego jutra współczesnego człowieka.

prof. Jan Miodek

Językoznawca i gramatyk normatywny, humanista, erudyta. Autorytet w dziedzinie upowszechniania wiedzy o kulturze i poprawności języka ojczystego. Przedmiotem prac Jana Miodka stała się polszczyzna współczesna i dawna, ogólna i regionalna. Zainteresowaniem badawczym objął szeroki zakres wiedzy o języku – od gramatyki, przez leksykologię, leksykografię i frazeologię, po dialektologię, socjolingwistykę, onomastykę, język mediów, dyskurs religijny, publicystyczny i polityczny. W swojej działalności reprezentuje preskryptywne podejście do języka. Jest autorem kilkudziesięciu książek, kilkuset artykułów w pracach zbiorowych i czasopismach, kilkuset recenzji, komentarzy, komunikatów i not oraz tysięcy felietonów i opracowań popularnonaukowych.

prof. Paweł Januszewicz

Profesor w Katedrze Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej WSIiZ. Ukończył studia podyplomowe w Niemczech, Japonii i Kanadzie. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół: psychiatrii dzieci i młodzieży oraz zdrowia publicznego. Jest autorem ponad 130 publikacji w dziedzinach takich jak: medycyna, fizjologia człowieka, zdrowie publiczne, zarządzanie w służbie zdrowia oraz telemedycyna. Wieloletni dyrektor Instytutu–Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Dwukrotny konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, były konsultant wojewódzki pediatrii na Podkarpaciu. Kawaler Orderu Uśmiechu. Jeden z założycieli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

prof. Waldemar Łazuga

Polski historyk, profesor nauk humanistycznych. Specjalizuje się w historii powszechnej XIX i XX wieku. Ukończył studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor 13 książek i podręczników szkolnych (do szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum). W 2003 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 2004 roku odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej oraz za działalność społeczną”.

Robert Makłowicz

Dziennikarz, youtuber, autor książek i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, kulturowej oraz historycznej. Nauki pobierał na wydziałach prawa i historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Historią pasjonuje się od zawsze, zwłaszcza dziejami Europy Środkowej w dobie panowania dwóch ostatnich Habsburgów – cesarza Franciszka Józefa i cesarza Karola.

lek. Róża Hajkuś

Lekarka, specjalistka pediatrii. Prowadzi bloga „Róża – lekarz dla dzieci”, na którym porusza różne kwestie medyczne i rozwiewa wątpliwości pacjentów. Robi to, gdy – jak pisze – „opiekunowie dzieci mają prawo szukać info w internecie. Dobrze by było, żeby znaleźli w necie nie tylko porady, że wepchanie cebuli do skarpetki zbija gorączkę”.

prof. Ryszard Tadeusiewicz

Automatyk, informatyk i biocybernetyk. Absolwent Wydziału Elektrycznego AGH. Był najmłodszym członkiem Komitetu Badań Naukowych, a także członkiem Rady Nauki Polskiej. Twórca Komisji Nauk Technicznych AGH. Jest także członkiem PAN i kilku europejskich akademii nauk. Laureat wielu nagród i odznaczeń, doktor Honoris Causa 14 uczelni krajowych i zagranicznych. Członek-założyciel i członek honorowy Polskiego Towarzystwa Informatycznego, a także członek-założyciel i honorowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji. Zajmuje się głównie problematyką sztucznej inteligencji. Napisał 113 książek i ponad 2 tys. artykułów naukowych.

dr Tomasz Rożek

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Na co dzień zajmuje się popularyzacją nauki. Założyciel Fundacji Nauka. To Lubię, której misją jest popularyzacja nauki i nowych technologii zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci oraz nauka krytycznego myślenia. Laureat wielu nagród dziennikarskich. Na co dzień kieruje działem naukowym w tygodniku Gość Niedzielny, w Radio 357 prowadzi program „Pytania z Księżyca”. Prowadzi również kanał na YouTubie „Nauka. To Lubię” oraz „Nauka. To Lubię Junior.”

śp. prof. dr hab. Jerzy Vetulani

Śp. prof. dr hab. Jerzy Vetulani
Polski psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, profesor nauk przyrodniczych. Był członkiem m.in. Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego, Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika.

o. Ludwik Wiśniewski OP

Dominikanin, duszpasterz akademicki, rekolekcjonista, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. Od kilku lat angażuje się w inicjatywę obywatelską – Akademia „Złota 9” (to adres lubelskiego klasztoru, w którym przebywa). Akademia powstała z myślą o młodych ludziach, którzy chcą się uczyć odpowiedzialności za ojczyznę i świat. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Jest także Laureatem Medalu Świętego Jerzego oraz Nagrody im. ks. Józefa Tischnera.

Wojciech Szumowski

Reżyser, dokumentalista, producent. Urodzony w 1961 roku w Bielsku-Białej. Absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej na Wydziale Reżyserii, od ponad 30 lat aktywny w branży filmowej i telewizyjnej. Autor wielu nagradzanych i docenianych filmów dokumentalnych, wyświetlanych na kanałach telewizyjnych na całym świecie (m.in. Al Jazeera, TVP, TVN, Discovery, BBC World). Laureat wielu nagród na festiwalach w Warszawie, Łodzi, Cervino, Syczuanie i Vancouver, dwukrotnie uhonorowany Grand Press Award w 2010 i 2013 roku. Obecnie szef Studio Szumowski, niezależny twórca i reżyser.

dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska

Doktor psychologii, od lat zajmuje się leczeniem uzależnień jako psychoterapeutka w Ośrodku Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jej dziełem jest rozpowszechnienie w Polsce leczenia według tzw. modelu Minnesota, opartego na filozofii Anonimowych Alkoholików. Autorka książek m. in: Zaproszenie do życia, Podnieś głowę, W zgodzie ze sobą, Początek drogi, Aby wybaczyć, Wyzdrowieć z uzależnienia, Sekrety kobiet.

prof. Krzysztof Zanussi

Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, producent, eseista, filozof. Jeden z najważniejszych przedstawicieli kina autorskiego na świecie. Ma w swoimi dorobku w sumie trzydzieści pełnometrażowych filmów fabularnych, liczne filmy telewizyjne, a także spektakle teatralne i operowe. Zdobył wiele nagród i odznaczeń w Polsce i za granicą, między innymi jest Komandorem Orderu Odrodzenia Polski, Laureatem Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji, dwukrotnie zdobył nagrodę Złotego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.