Eksperci

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się z nami ludzie nauki i kultury. Posłuchajmy, co mają do powiedzenia najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach.

Jerzy Bralczyk

prof. Jerzy Bralczyk

Wybitny językoznawca, profesor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. Obecnie pracownik naukowo-dydaktyczny Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Przez wiele lat współpracował z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Był też związany z Uniwersytetem Śląskim, Ośrodkiem Badań Prasoznawczych w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem SWPS. Prowadzi działalność popularyzatorską w sferze poprawności języka, zwłaszcza publicznego, a także języka polityki, reklamy, prawa. Jest autorem licznych programów radiowych i telewizyjnych. Autor wielu publikacji.

Dariusz Popiela

Polski kajakarz górski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny mistrz Europy. Przygodę z kajakarstwem górskim zaczął w wieku siedmiu lat. W 2003 roku wywalczył miejsce dla Polski na igrzyska olimpijskie w Atenach. Siedmiokrotnie był mistrzem Polski. W 2018 roku założył Fundację Rodziny Popielów Centrum. Głównym celem Fundacji jest realizacja projektu „Ludzie, nie liczby” – imiennego upamiętnienia ofiar Zagłady oraz propagowania wiedzy i przywracania pamięci o mniejszościach narodowych, etnicznych i religijnych zamieszkujących tereny Polski w ujęciu historycznym i współczesnym.

dr hab. Aleksander Hall, prof. WSIiZ

Profesor w Katedrze Nauk o Polityce i Administracji. Profesor honorowy WSIiZ. Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Był ministrem w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Pracował w redakcjach „Przeglądu Katolickiego” i „Polityki Polskiej”, był współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”. Laureat prestiżowej Nagrody Historycznej POLITYKI za książkę “Osobista historia III Rzeczypospolitej”.

prof. Hanoch Gutfreund

Fizyk teoretyczny, dyrektor Centrum Einsteina, odpowiedzialny za własność intelektualną Alberta Einsteina na Uniwersytecie Hebrajskim, emerytowany profesor oraz były rektor (1992-1997) tegoż Uniwersytetu. Urodzony w Krakowie, związany z Nowym Targiem, gdzie mieszkali jego dziadkowie. Po wybuchu wojny wyjechał wraz z rodzicami do Lwowa, skąd później trafili na Ural i do Kazachstanu. Po wojnie wrócili na krótko do Krakowa, jednak wobec nasilającej się fali antysemityzmu, opuścili miasto i w 1948 roku osiedlili się na stałe w Izraelu. Hanoch Gutfreund jest zaangażowany w kultywowanie pamięci o Zagładzie Żydowskich Mieszkańców Podhala. Jego dziadkowie oraz rodzeństwo ojca zginęli w obozach w Płaszowie i Bełżcu. W 2017 i 2022 roku Profesor Gutfreund wraz z rodziną uczestniczył w obchodach rocznicowych Zagłady Żydowskich Mieszkańców Podhala w Nowym Targu. Współautor książki „Einstein o Einsteinie. Zapiski autobiograficzne i naukowe” , która ukazała się nakładem Wydawnictwa Copernicus Center Press w 2022 roku.

ks. prof. Michał Heller

Uczony, kosmolog, filozof i teolog. W matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dostrzec dzieła sztuki, a wielkich fizyków uważa za genialnych artystów. Jest autorem lub współautorem wielu książek i artykułów naukowych. Laureat prestiżowej Nagrody Templetona, wykładowca wielu prestiżowych uniwersytetów amerykańskich i angielskich, jeden z największych autorytetów moralnych, fundator i dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Wojciech Jagielski

Wojciech Jagielski

Reporter, pisarz, były korespondent wojenny. Specjalista od spraw Afryki, Kaukazu i Azji Środkowej. Ponad 20 lat pracował w GW, przez dziesięć – w PAP. Razem z wybitnym fotografem Krzysztofem Millerem tworzyli tandem reporterski, jeżdżąc wiele lat w rejony konfliktów zbrojnych.

Karol Wójcicki

Pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego bloga „Z głową w gwiazdach”. Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

dr hab. Paweł Kowal, prof. ISP PAN

Polityk, politolog, historyk, publicysta. Profesor w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Studium Europy Wschodniej UW. Współpracuje z Antioch University w USA, kieruje Radą Naukową Przedstawicielstwa PAN w Kijowie. Poseł na Sejm RP V. Prowadził gościnne wykłady m.in. na Ukrainie, w USA, Kanadzie i Chinach. Został odznaczony m.in. Nagrodą Pojednania Polsko-Ukraińskiego i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

dr hab. Paulina Kramarz, prof. UJ

Polska ekolożka, dr hab. nauk biologicznych, profesor nadzwyczajny Instytutu Nauk o Środowisku Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swojej pracy naukowej zajmuje się m.in.: globalnym ociepleniem, produkcją żywności, polityką klimatyczną, integracją polityki klimatycznej i ekologicznej ze strategiami sektorowymi (w tym z polityką rolną i ze strategią rozwoju rolnictwa) oraz wpływem chemizacji hodowali i upraw na środowisko naturalne.

prof. Krzysztof A. Meissner

Profesor na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się teoretyczną fizyką cząstek elementarnych i teorią grawitacji. Współpracował z twórcą teorii strun Gabriele Veneziano z CERN w Genewie, gdzie wiele lat był profesorem wizytującym, współpracuje z laureatem Nagrody Nobla Rogerem Penrosem z Oxfordu i Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie. Jest rzecznikiem eksperymentu OSQAR w CERN-ie.

Paweł Pieniążek

Paweł Pieniążek

Dziennikarz stale współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”. Relacjonował wydarzenia m.in. z Afganistanu, Górskiego Karabachu, Iraku, Syrii i Ukrainy. Autor książek: „Opór”, „Pozdrowienia z Noworosji”, „Wojna, która nas zmieniła” i „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii”. Laureat nagrody dziennikarskiej MediaTory w 2019 roku w kategorii NawigaTOR za relacje z ogarniętej wojną Syrii.

Tadeusz Pomianek

dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSIiZ

Pomysłodawca, główny twórca, wieloletni Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, obecnie Prezydent WSIiZ. Skupia się na wypracowaniu rozwiązań ważnych dla bezpiecznego jutra współczesnego człowieka.

prof. Paweł Januszewicz

Profesor w Katedrze Chorób Cywilizacyjnych i Medycyny Regeneracyjnej WSIiZ. Ukończył studia podyplomowe w Niemczech, Japonii i Kanadzie. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół: psychiatrii dzieci i młodzieży oraz zdrowia publicznego. Jest autorem ponad 130 publikacji w dziedzinach takich jak: medycyna, fizjologia człowieka, zdrowie publiczne, zarządzanie w służbie zdrowia oraz telemedycyna. Wieloletni dyrektor Instytutu–Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Dwukrotny konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, były konsultant wojewódzki pediatrii na Podkarpaciu. Kawaler Orderu Uśmiechu. Jeden z założycieli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

lek. Róża Hajkuś

Lekarka, specjalistka pediatrii. Prowadzi bloga „Róża – lekarz dla dzieci”, na którym porusza różne kwestie medyczne i rozwiewa wątpliwości pacjentów. Robi to, gdy – jak pisze – „opiekunowie dzieci mają prawo szukać info w internecie. Dobrze by było, żeby znaleźli w necie nie tylko porady, że wepchanie cebuli do skarpetki zbija gorączkę”.

prof. Ryszard Tadeusiewicz

Automatyk, informatyk i biocybernetyk. Absolwent Wydziału Elektrycznego AGH. Był najmłodszym członkiem Komitetu Badań Naukowych, a także członkiem Rady Nauki Polskiej. Twórca Komisji Nauk Technicznych AGH. Jest także członkiem PAN i kilku europejskich akademii nauk. Laureat wielu nagród i odznaczeń, doktor Honoris Causa 14 uczelni krajowych i zagranicznych. Członek-założyciel i członek honorowy Polskiego Towarzystwa Informatycznego, a także członek-założyciel i honorowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji. Zajmuje się głównie problematyką sztucznej inteligencji. Napisał 113 książek i ponad 2 tys. artykułów naukowych.

dr Tomasz Rożek

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Na co dzień zajmuje się popularyzacją nauki. Założyciel Fundacji Nauka. To Lubię, której misją jest popularyzacja nauki i nowych technologii zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci oraz nauka krytycznego myślenia. Laureat wielu nagród dziennikarskich. Na co dzień kieruje działem naukowym w tygodniku Gość Niedzielny, w Radio 357 prowadzi program „Pytania z Księżyca”. Prowadzi również kanał na YouTubie „Nauka. To Lubię” oraz „Nauka. To Lubię Junior.”

śp. prof. dr hab. Jerzy Vetulani

Śp. prof. dr hab. Jerzy Vetulani
Polski psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, profesor nauk przyrodniczych. Był członkiem m.in. Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego, Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika.

o. Ludwik Wiśniewski OP

Dominikanin, duszpasterz akademicki, rekolekcjonista, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. Od kilku lat angażuje się w inicjatywę obywatelską – Akademia „Złota 9” (to adres lubelskiego klasztoru, w którym przebywa). Akademia powstała z myślą o młodych ludziach, którzy chcą się uczyć odpowiedzialności za ojczyznę i świat. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Jest także Laureatem Medalu Świętego Jerzego oraz Nagrody im. ks. Józefa Tischnera.

Wojciech Szumowski

Reżyser, dokumentalista, producent. Urodzony w 1961 roku w Bielsku-Białej. Absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej na Wydziale Reżyserii, od ponad 30 lat aktywny w branży filmowej i telewizyjnej. Autor wielu nagradzanych i docenianych filmów dokumentalnych, wyświetlanych na kanałach telewizyjnych na całym świecie (m.in. Al Jazeera, TVP, TVN, Discovery, BBC World). Laureat wielu nagród na festiwalach w Warszawie, Łodzi, Cervino, Syczuanie i Vancouver, dwukrotnie uhonorowany Grand Press Award w 2010 i 2013 roku. Obecnie szef Studio Szumowski, niezależny twórca i reżyser.

dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska

Doktor psychologii, od lat zajmuje się leczeniem uzależnień jako psychoterapeutka w Ośrodku Terapii Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Jej dziełem jest rozpowszechnienie w Polsce leczenia według tzw. modelu Minnesota, opartego na filozofii Anonimowych Alkoholików. Autorka książek m. in: Zaproszenie do życia, Podnieś głowę, W zgodzie ze sobą, Początek drogi, Aby wybaczyć, Wyzdrowieć z uzależnienia, Sekrety kobiet.

prof. Krzysztof Zanussi

Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, producent, eseista, filozof. Jeden z najważniejszych przedstawicieli kina autorskiego na świecie. Ma w swoimi dorobku w sumie trzydzieści pełnometrażowych filmów fabularnych, liczne filmy telewizyjne, a także spektakle teatralne i operowe. Zdobył wiele nagród i odznaczeń w Polsce i za granicą, między innymi jest Komandorem Orderu Odrodzenia Polski, Laureatem Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji, dwukrotnie zdobył nagrodę Złotego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.