Paweł Pieniążek, Wojciech Jagielski

Wojna w Ukrainie oczami korespondenta

#001W Labiryncie Świata

Paweł Pieniążek

Paweł Pieniążek, autor książki „Opór” oraz Wojciech Jagielski, wieloletni reporter, relacjonujący konflikty zbrojne prowadzone niemal na całym świecie, opowiadają o realiach wojny toczącej się w Ukrainie oraz o pracy korespondentów wojennych.

Image

Wojna w ukrainie oczami korespondenta

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ:

Karol Wójcicki

Przybij Piątkę Nauce

#005

Jak loty w kosmos wpłynęły na rozwój naszej cywilizacji?

Z technologii kosmicznych korzystamy każdego dnia, niekoniecznie zdając sobie z tego sprawę. Jesteśmy teraz świadkami kolejnej rewolucji w lotach kosmicznych, dzięki której nasz świat będzie zmieniał się jeszcze szybciej. O tym co w technologii kosmicznej działo się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, jakie rewolucje zachodziły w naszym życiu za sprawą lotów kosmicznych i co będzie się działo w ciągu najbliższych lat, opowiedział Karol Wójcicki.

prof. Paweł Januszewicz

W Labiryncie Świata

#004

Sztuczna inteligencja w medycynie

W latach ’50 Alan Turing przewidział, że maszyny przez niego projektowane będą się upodabniać w swoich czynnościach do czynności ludzkich. Sztuczna inteligencja już zdała Test Turinga. Czy w związku z tym AI jest czymś co rzeczywiście nam służy? Jaką rolę pełni sztuczna inteligencja w medycynie, a szczególnie w psychiatrii. Wiele związanych z tym tematem kwestii poruszył w swoim wykładzie prof. Paweł Januszewicz, zaznaczając jednocześnie, że AI zupełnie nie radzi sobie z klasyczną diagnozą zaburzeń psychicznych.

prof. Ryszard Tadeusiewicz i prof. Krzysztof Zanussi

Wielkie Pytania W Nauce

#006

Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie?

Rozwój sztucznej inteligencji budzi niepokój nie tylko naukowców, ale przede wszystkim zwykłych ludzi. Obawiamy się wielu aspektów przyszłości związanych z jej ewolucją. Na pytanie „Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie?” próbowali odpowiedzieć prof. Ryszard Tadeusiewicz oraz reżyser Krzysztof Zanussi podczas spotkania, które odbyło się w grudniu 2023 roku, w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce”.

dr hab. Paulina Kramarz, prof. UJ

Przybij Piątkę Nauce

#004

Nie będzie żywności bez bioróżnorodności

Możemy się obejść bez różnych przedmiotów, ale bez żywności się nie obejdziemy. Dlaczego bioróżnorodność jest ważna w wytwarzaniu żywności, dlaczego bez niej nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa żywnościowego całej ludzkości?

o. Ludwik Wiśniewski OP, prof. Aleksander Hall, prof. Paweł Kowal oraz prof. Tadeusz Pomianek

W Labiryncie Świata

#003

Polskie szanse i zaniechania

Jakie są perspektywy rozwoju gospodarki w Polsce? Czy wolność jest dana raz na zawsze? Jakie są pozytywne skutki okresu transformacji, a jakie zjawiska uczyniły koszty transformacji nadmiernie wysokimi? To tylko nieliczne pytania, na które odpowiedzieli podczas panelu dyskusyjnego inaugurującego cykl „W labiryncie świata” wybitni eksperci: o. Ludwik Wiśniewski OP, prof. Aleksander Hall, prof. Paweł Kowal oraz prof. Tadeusz Pomianek.