prof. Ryszard Tadeusiewicz i prof. Krzysztof Zanussi
Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie?
#006Wielkie Pytania W Nauce
Rozwój sztucznej inteligencji budzi niepokój nie tylko naukowców, ale przede wszystkim zwykłych ludzi. Obawiamy się wielu aspektów przyszłości związanych z jej ewolucją. Na pytanie „Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie?” próbowali odpowiedzieć prof. Ryszard Tadeusiewicz oraz reżyser Krzysztof Zanussi podczas spotkania, które odbyło się w grudniu 2023 roku, w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce”.
Czym jest sztuczna inteligencja i jak zmieni nasze życie?
POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ:
dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, ks. prof. Alfred Wierzbicki
#010
Czy szczęścia można się nauczyć?
Szczęście… Czym jest? Czy można się go nauczyć? Czy istnieje recepta, jak je osiągnąć i utrzymać? Co tak naprawdę uszczęśliwia ludzi? Od zarania dziejów odpowiedzi na te pytania szukają zwykli ludzie i tęgie umysły. O różnych wymiarach szczęścia z punktu widzenia naukowego i psychologicznego rozmawiają dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska oraz teolog i etyk ks. prof. Alfred Wierzbicki. Spotkanie z cyklu “Wielkie pytania w nauce” pt. „Czy szczęścia można się nauczyć?” odbyło się w lutym 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej.
prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek
#009
Sztuka rozmowy
O rozmowie – spontanicznej i zorganizowanej, wywiadzie dziennikarskim – agresywnym i spokojnym. O brzydszej siostrze retoryki oraz o tym – czy sztuki rozmowy można się nauczyć – mówili prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek, podczas spotkania, które odbyło się w Filharmonii Podkarpackiej w grudniu 2018 roku w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce”.
Joanna Kuciel-Frydryszak, s. Małgorzata Chmielewska i dr hab. prof. UR Anna Siewierska
#005
Polek portret własny
Co to znaczy być dziś Polką i jakie główne problemy dotykają kobiet w naszym kraju? Czy jesteśmy w momencie przełomowym? Joanna Kuciel-Frydryszak – czyli pani od „Chłopek”, siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”, oraz politolożka prof. Anna Siewierska w szczerej rozmowie z red. Katarzyną Kubisiowską przedstawiły swoje punkty widzenia, odnosząc się między innymi do podziału obowiązków domowych, siostrzeństwa, jak i presji bycia idealną kobietą. Spotkanie odbyło się w kwietniu 2024 roku w ramach V edycji cyklu „W labiryncie świata”.
prof. Waldemar Łazuga i Robert Makłowicz
#008
Uwikłani w przeszłość. Patrzący w przyszłość
Nikt z nas nie umrze w świecie, w którym się urodził. Wszyscy przeżyjemy kilka światów. Niezależnie od tego, jak będziemy się odnajdywać w kolejnych z nich, zawsze – patrząc w przyszłość – będziemy uwikłani w przeszłość. O historii oraz jej wpływie na naszą codzienność i przyszłe wybory rozmawiają prof. Waldemar Łazuga i Robert Makłowicz.
dr Olga Kurek-Ochmańska
#004
Narcyz? Border? O zaburzeniach osobowości słów kilka
Świadomość społeczna w zakresie zaburzeń osobowości jest coraz większa, jednak w dalszym ciągu nie jest ona wystarczająca i w społeczeństwie funkcjonuje wiele nieścisłości i mitów na ten temat. Dr Olga Kurek-Ochmańska próbuje je rozwiać podczas swojego wykładu.